תכנית עסקית - מי בעד?
תכנית עסקית - מי בעד?
פורסם בתאריך 11/12/12 16:22, מאת עופרי קדוש, מנכ"ל חברת Bmore

 

תכנית עסקית – מי בעד?

 

 

ההתלהבות הנלווית להקמה של מיזם חדש גורמת לכך שיזמים רבים מוותרים על שלב התכנון ומדלגים ישירות לשלב העשייה. הטיעונים נגד כתיבת תכנית עסקית גורסים כי איש איננו קורא אותה; כי ממילא התחזיות לא מתממשות במדויק; כי בכל מקרה המשקיע יכתיב מה, כמה ואיך; וכי מדובר בבזבוז זמן, שעלול לעלות ביוקר במידה ומישהו חשב על רעיון דומה.

 

 

להלן מספר נקודות שתכנית עסקית חייבת לכלול ואשר מבהירות מדוע קיימת בה תועלת ואף הכרח:

  • בהנחה שאתה מבצע את ההשקעה מתוך רצון לקבל תשואה בעתיד, חשוב לדעת כמה כסף תצטרך להשקיע וכמה זמן יחלוף עד החזרת ההשקעה. הדבר רלוונטי לא רק עבור היזם, אלא גם ובעיקר עבור משקיעים פוטנציאליים, בנקים וגורמים מממנים אחרים.

 

  • לא כל רעיון טוב שווה כסף. יש להבין כיצד הופכים את הרעיון לכסף או במילים אחרות – מהו המודל העסקי? האם מוכרים מוצר באופן חד פעמי? שירות על בסיס תשלום קבוע? מעניקים שירות בחינם ומתבססים על הכנסה מפרסומות? אלה דוגמאות למספר מודלים עסקיים שכיחים, אך קיימים עוד רבים. לעתים מגיעים למסקנה כי המודל העסקי לא "מחזיק כמה זמן נדרש עד הגעת החברה לאיזון תפעולי?

 

  • מהו מבנה ההוצאות של העסק?כשם שההכנסות מגיעות בצורות שונות, קיים גם הבדל משמעותי בהרכב ההוצאות בין עסקים שונים. עסקים מסוימים הם בעלי הוצאה קבועה בעלת תלות נמוכה בהיקף המכירות (שירותים), בעוד אחרים הם בעלי גמישות הוצאות גבוהה אשר נובעות ישירות מהמכירות (מסחר).

 

  • כחלק ממודל SWOT, אשר נהוג לכלול בתכניות עסקיות רבות, יש לחשוב ולציין הזדמנויות וסיכונים במיזם. הדבר מקל על זיהוי מצבים מבעוד מועד ובכך להתמודד אתם טוב יותר. במידה וכבר בשלב כתיבת התכנית הגעת למסקנה כי קיים סיכון גדול וממשי שאינך יכול להשפיע עליו, תחשוב האם העסק כדאי.

 

  • מה הם היתרונות שנציע ללקוחותינו על פני מתחרינו?נחמד שפתחת עסק, אבל חוץ מקרובי משפחה וחברים, לא צפויים להיות לו לקוחות, אלא אם כן תציע להם משהו שמתחריך אינם מציעים – מיקום אטרקטיבי, מחיר נח, מוצר איכותי או בלעדי, שירות יוצא דופן או כל ערך מוסף אחר.

 

  • מה יהיה שווי החברה מנקודת מבט פיננסית בעוד שנה? שנתיים? שאלה אשר עשויה לעניין משקיעים פוטנציאליים וגם אותך, במידה ואתה מתכנן על EXIT. קיימות מספר דרכים להערכת שווי חברות ויש לבחור ברלוונטית מביניהן.

 

 

 
 
עפרי קדוש, מנכ"ל חברת Bmore,  המהווה בית חם לעסקים ולחברות Startup בשלבי התפתחות שונים. החברה מעניקה שירותי פיתוח וייעוץ עסקי תוך התמחות בכתיבת תוכניות עסקיות, וכן השגת מימון ממקורות פרטיים ובנקאיים.